Экспонат месяца

В нашем музейном фонде пополнение - новый старый буфет - мечта многих домохозяек Советского Союза!
В переводе с латыни слово буфет означает "щегольский стол". Этим понятием пользовались французы. Они считали буфетом специальный шкаф для посуды.
Буфет СССР появился во второй половине XIX века. Он обладал небольшими габаритами для размещения в кухне шесть квадратов. Вся посуда, необходимые принадлежности для приготовления пищи хранились в этих шкафах и демонстрировали достаток хозяина. Столешницу обычно использовали для приготовления закусок или подготовки ингредиентов для приготовления блюда.
В эпоху СССР буфет-сервант мог придать помещению оригинальности и функциональности, а также подчеркивал теплоту и уют. Главным достоинством этого предмета мебели (помимо показа достатка хозяев) считалась хорошая вместительность. В нем могло поместиться всё – от сервиза бабушки до коллекции бокалов из хрусталя.
Это была рубрика "Экспонат месяца".

Безнең музей фондында тулыландыру - яңа иске буфет - Советлар Союзының күп кенә хуҗабикәләренең хыялы!
Латин теленнән тәрҗемә иткәндә буфет сүзе "зиннәтле өстәл" дигәнне аңлата. Бу төшенчәне французлар кулланган. Алар буфет дип махсус савыт-саба шкафын санаганнар.
СССР буфеты XIX гасырның икенче яртысында барлыкка килә. Аның кухняда алты квадрат урнаштыру өчен кечкенә габаритлары булган. Барлык савыт-саба, ризык әзерләү өчен кирәкле кирәк-яраклар бу шкафларда сакланган һәм хуҗаның муллыгын күрсәткән. Контакт гадәттә ашамлыклар ясау яки ризык әзерләү өчен ингредиентлар әзерләү өчен кулланылган.
СССР чорында буфет-сервант бинага оригинальлек һәм функциональлек бирә ала, шулай ук җылылык һәм уңайлылыкны ассызыклый. Бу җиһазның төп өстенлеге (хуҗаларның муллыгын күрсәтүдән тыш) яхшы сыйдырышлылык дип саналган. Анда сервисыннан алып кристалл бокаллар коллекциясенә кадәр барысы да сыя алган.
Бу "Ай экспонаты" рубрикасы иде.